Селекторот на шпанската кошаркарска репрезентација Серџо Скариоло изјави дека е во преговори со федерацијата за обновување на договорот.

  • Преговараме за продолжување на договорот до Летните олимписки игри во 2024 година. Двете страни сакаат да ја продолжат соработката. Јас сум многу среќен за ова, но сепак треба да склучиме договор, соопшти Скариоло.

Италинаскиот кошаркарски стручњак е предводник на шпанскиот национален тим од 2015 година.