Француската тенисерка Ализ Корне, откри дека на Ролан Гарос имало епидемија на корона вирус, но дека никој не зборувал за тоа. На прес-конференцијата Корне ги шокираше новинарите со изјава за корона вирусот и неговото влијание врз одржувањето на третиот грен слем турнир сезонава – Вимблдон по повлекувањето на Италијанецот Матео Беретини и Хрватот Марин Чилиќ.

-Имаше вистинска епидемија на корона меѓу играчите и на Ролан Гарос, но никој не зборуваше за тоа, откри францускиот тенисер.

Корне откри и како се однесувале тенисерите за да не се открие дека се заразени.

-Сите во соблекувалната имаа корона, но ништо не кажавме… Барбора Крејчикова се повлече кога објави дека е заразена, но всушност сите во соблекувалната во одреден момент беа болни. Сите имавме симптоми. гребење во грлото, треска… Тие само продолжија да играат како се да е нормално, откри Корне, додавајќи:

-Сигурен сум дека имаше многу заразени, но договорот беше дека никој нема да им го каже тоа на медиумите. Немавме намера да се тестираме и на тој начин да се доведеме во невоља. Видов некои девојки кои носат маска, веројатно знаеле дека се заразени, па не сакале дополнително да се шири.

Нејзината изјава крена голема прашина во јавноста, па Корне беше принудена повторно да се огласи неколку часа по прес-конференцијата.

-Реков дека се сомневам во неколку случаи на Ковид за време на Ролан Гарос, без да имам никакви докази, се обиде да се „извлече“ Корне.