Силен земјотрес ја погоди Турција

103

Земјотрес со јачина од 4,7 степени според Рихтеровата скала денеска ја погоди источна Турција, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар.

Според ЕМСЦ, земјотресот се случил на длабочина од седум километри.

Земјотресот се случил на оддалеченост од 11 километри југозападно од градот Малати и 135 километри северозападно од градот Санлијурф.