Силен земјотрес во Чиле

121

Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди пристанишниот град Валпараисо во Чиле.

Земјотресот се случил на длабочина од 44 километри, додава EMSC, а пренесува Ројтерс.

Засега не се објавени информации за евентуална материјална штета или повредени.