Се што ви е потребно за јакнење на имунитетот:Намирници со дејство на природен антибиотик

75

Природните антисептици се прехранбени производи кои содржат гликозиди, танини или фитонциди. Со нивна помош, производите со бактериостатски ефект го инхибираат растот и репродукцијата на микроорганизмите.

Рукола

Руколата кај нас е позната не толку одамна, но брзо се здоби со популарност. Сега се продава во секое време од годината. Со малку горчлив вкус, растението содржи фитонциди, гликозиди и есенцијални масла кои му помагаат на телото да се бори против бактериите и вирусите. На база на рукола можете да подготвите разни салати. Измешајте ја со други зачински билки, додадете домати и авокадо и зачинете со маслиново масло. Руколата одлично оди со јадења од месо и риба. Дополнително, можете да додадете неколку стебленца во јадењата со јајца.

Ананас

Егзотичните овошја, покрај залихите на витамини, содржат и адстрингенти кои му помагаат на телото да се справи со микроорганизмите. Покрај тоа, ананасот содржи ензим бромелаин, кој помага во варењето на протеините. Ананасот понекогаш вреди да се додаде во вашата исхрана. Можете само да го додадете во овошни салати и да направите, на пример, пилешко со ориз и ананас. Бидете внимателни, бидејќи ананасот може да го зголеми ефектот на антибиотиците.

Цимет

Ароматичниот зачин не само што им дава на садовите вкус и мирис, туку има и антиинфламаторно и антибактериско дејство. Ова се случува повторно поради есенцијалното масло – во циметот има еугенол. Вообичаено, во печива се додава цимет, а се зачинува и со кафе и варено вино. Главната работа е да не се меша вистински зачин со сурогат. Два вида цимет се популарни во светот – цејлон и касија. Првиот расте главно во Шри Ланка и јужните региони на Индија. Цејлонскиот цимет има корисни својства и е многу поскап од неговиот конкурент. Но, касијата, која во продавниците е претставена како цимет, не само што нема антибактериски својства, туку содржи и кумарин, кој е доста токсичен и предизвикува разни болести.

Лимон

Не за џабе цитрусните овошја најпрво паѓаат на ум со настинка. Кората од лимон содржи фитонциди, поради што е позната по своите антисептички својства: ги уништува микробите и има антиинфламаторно дејство. Покрај тоа, лимонот е вистинско складиште на витамини (Ц, А ​​Б1, Б2, Д и П). Постојат многу начини за негово користење воп исхраната: посипете го на јадења со риба, салати, додадете го во колачи или чај. Само имајте на ум дека лимонот ги губи своите корисни својства во зовриена вода. Немојте веднаш да го додавате во чајот, почекајте малку да се излади.

Кромид

На кромидот му конкурира само лукот кога станува збор за заштита од вируси и бактерии. Се разбира, сето ова не е без причина: навистина содржи природни антисептици – испарливи. Зеленчукот со одличен вкус убива патогени микроорганизми, го подобрува имунитетот и помага во прочистување на крвта. Додадете кромид во салати, грицки и супи – помага во борбата не само со вирусите на настинка, туку и со микробите, вклучувајќи ги и стрептококите.