Се урна зграда во Кина: Десетици заробени под урнатините, се трага по преживеани

160

Десетици луѓе останаа заробени под урнатините на зградата што се урна во централна Кина, соопштија денеска официјални лица, додека спасувачките тимови ги пребаруваа урнатините.

Зграда во градот Чангша во провинцијата Хунан, во која се наоѓале хотел, апартмани и кино, се урна во петокот попладне. Најмалку 23 лица останаа заробени под урнатините, а со уште 39 не можеше да се стапи во контакт по несреќата, а не е исклучено и тие да се наоѓаат под урнатините, изјави за новинарите градоначалникот на Чангше.

„Сè уште ја проценуваме ситуацијата кога исчезнаа“, рече градоначалникот Џенг Џианксин на сцена полна со спасувачи кои се истакнуваат со своите портокалови шлемови.

Засега немаме потврдени информации за жртви, а градските власти соопштија дека во текот на ноќта од под урнатините се извлечени пет лица.

Локалните власти, исто така, потврдија за новинарите дека зградата има вкупно осум ката. Некои од повредените се пренесени во најблиската болница, додека кучињата трагачи го „чешлаат“ местото на несреќата барајќи знаци на живот.

Властите сѐ уште не соопштуваат што ја предизвикало катастрофата.

„Станарите извршуваа најразлични промени во структурата на станбените згради“, објави CCTV, додавајќи дека се истражуваат причините за уривањето.

Уривањето згради не е невообичаено во Кина поради лошите безбедносни стандарди и корупцијата меѓу службениците задолжени за исполнување на стандардите за квалитет.