Блиската средба во Монца не ги „зближи“ целосно Луис Хамилтон и Макс Верстапен, туку започна нова војна со изјави надвор од патеката.

Двенеделната пауза помеѓу трките, од Монца до Сочи, двајцата возачи ја искористија  за продолжување на големата расправија која ја имаа.

По трката во Монца, Хамилтон изјави дека за малку и избегал на смртта, дека бил спасен од ореол и дека има болки во вратот.

  • Не, не реков дека за малку ќе умрев, но претпоставувам дека е јасно дека ако вашиот болид слета на вашата глава, не е најудобно. Се работи за милисекунди во кои се може да заврши поинаку, па затоа сум благодарен што добро поминав. Вратот ме болеше и отидов на лекар, истакна Хамилтон.

Откако излезе од болидот, Верстапен само помина покрај Хамилтон без да провери дали е се во ред со него, а потоа се обиде да се одбрани.

  • Мислам дека луѓето малку претеруваат. Го погледнав и видов дека се враќа во рикверц и се обидува да го извлече својот кој се наоѓаше под мојот, а вие не правете го тоа ако имате нешто друго на капата. Покрај тоа, еден или два дена подоцна тој замина на гала вечера во Њујорк, така што мислам дека е доста добро, истакна Макс.

Хамилтон ја коментираше трката за титулата светски шампион и дека тоа е голем притисок.

  • Знам какво е чувството и каков притисок носи. Знам дека нема да признае и нема да кажам дека се чувствува така, но се сеќавам како ми беше прв пат. Тешко е, напорно е и ти се мешаат емоциите. Порано бев најдобар во тоа, што е сосема разбирливо. Голем е притисокот ако возите за одличен тим, очекувањата се огромни, а вие очекувате многу од себе. Во овој спорт сум долго време и знам како да се справам со тоа, но на почетокот ни беше тешко, истакна Хамилтон.

На Верстапен не му требаше долго време да одговори, а беше прилично ироничен.

  • Ужас, се тресам и не можам да спијам! Страшно е да се борам за титулата светски шампион, го мразам тоа!, одговори Холанѓанецот, па додаде:
  • Неговите коментари покажуваат дека тој воопшто не ме познава бидејќи инаку би знаел дека сум максимално опуштен и дека едвај можам да се изнервирам за такви работи. Се чувствувам одлично и имам можност да возам со најдобриот болид.Тој не ме познава и тоа е во ред затоа што и јас не мора да го знам. Фокусиран сум исклучиво на себе и мило ми е што борбата за титулата е толку неизвесна, а се надевам така ќе биде и во иднина, заврши возачот на Ред Бул.