Се отвора нов фронт: Руската војска со денови го минира теренот, Украинците непрекинато напаѓаат

664

„Сè започна со Крим и се ќе заврши таму“, со овие зборови украинскиот претседател, Володимир Зеленски, го започна својот говор на меѓународната конференција за Крим во август и јасно стави до знаење дека долгорочната цел на Киев е да го ослободи полуостровот од окупаторите.

Како што напредуваше војната, фокусот на Украина се префрли од Крим кон другите делови на земјата, главно во источниот регион Донбас и јужните региони Запорожје и Херсон, каде што руските сили гранатираат станбени згради и клучна инфраструктура. Сепак, Крим остана во задниот дел од умот на украинските воени претставници со надеж дека еден ден ќе дојде вистинскиот момент кога ќе тргнат да го ослободат.

Додека конфликтите одекнуваат во Донбас, сега на Крим се води сосема поинаков конфликт. Војна на ноќни експлозии, саботажи и дезинформации.

Шансите за враќање на Крим се реално мали во овој момент. И покрај тоа, украинските војници вложуваат значителни напори да ја направат руската окупација што е можно понепријатна. Украинската војска врши напади на Крим со две главни цели – што е можно повеќе да ја попречи руската Црноморска флота и да ги прекине виталните руски линии за снабдување. Затоа, руските команданти мораат да смислат иновативни начини за да ја спречат повторната окупација на освоените територии бидејќи не можат да си дозволат да ја изгубат.

ДАЛЕЧИНСКА ДЕТОНАЦИЈА

Минатата недела, Главната разузнавачка служба на Украина објави дека експлозиите во градот Жанкој на северот на Крим биле предизвикани од ударот на руските крстосувачки ракети „Калибр“, кои биле транспортирани со железница. Украинците велат дека нападот имал за цел да ја демилитаризира Русија и да го подготви полуостровот Крим за деокупација.

Крстосувачката ракета „Калибр“ може да погоди поморски цели на оддалеченост до 350 километри и копнени цели на оддалеченост од повеќе од 2.500 километри. Сепак, не може да се потврди дали ракетите „Калибр“ се навистина уништени или станува збор за украинска кампања за измама на непријателот. Русија тврди дека нејзините проектили не биле уништени и започна истрага за беспилотните летала за кои тврди дека ја предизвикале експлозијата.

Два дена по експлозиите во Џанкој, беше извршен напад на пристаништето Севастопол на Крим, кое е главната поморска база на Црноморската флота. Според повеќе руски и украински извори, нападот бил извршен во текот на ноќта со синхронизирано детонирање на експлозив на брод со беспилотни летала со далечински управувач и симултан напад од повеќе авиони. Севастопол се наоѓа на околу 230 километри од линијата на фронтот.

Додека неодамнешните напади ги зголемија тензиите на полуостровот, кој Русија го анектираше во 2014 година, тие не сигнализираат неизбежно повторно заземање на Крим од Украина, туку се обид да се дестабилизира руската војска на полуостровот. Мостот Керч е клучна врска меѓу анектираниот Крим и континентална Русија преку која Русија испраќа војници и оружје во јужна Украина и одбранбена позиција за руските сили кои сè уште држат дел од регионот Керсон.

Украинските власти тврдат дека Русите почнале да ја минираат областа околу реката Днепар за да спречат слетување во јужен Херсон. Руските сили, наводно, изведуваат десетици артилериски и ракетни напади преку реката во областите во Керсон под контрола на Украина.