Се обидувате или целосно го исфрливте од исхраната:Вистински причини зошто треба да го вратите лебот во секојдневната диета

1101

Тековните упатства за исхрана препорачуваат зголемување на потрошувачката на цели зрна и обезбедуваат ветувачки докази дека тоа може да го продолжи животниот век.

Нутриционистите се согласуваат – постојат голем број причини зошто треба да се препуштите на вашата желба за јаглени хидрати. Ова се седумте најважни.

Ќе имате повеќе енергија
Јаглехидратите не се нужно лоши за вас, вели Дејвен Џексон Блатнер, автор на The Superfood Swap. Вистинскиот вид на јаглени хидрати обезбедуваат долготрајна енергија во текот на денот, како и голем број други здравствени придобивки.

„Не отфрлајте го целиот леб. Белото брашно се обработува и му недостасуваат важни хранливи материи како влакна, но верзиите од цели зрна се помалку обработени и имаат повеќе влакна, па затоа се поздрави“, советува Блатнер.

Ќе бидете поздрави
Јадењето интегрален леб има бројни здравствени придобивки. Преглед на студии објавени во американскиот весник за клиничка исхрана покажа дека јаглехидратите од цели зрна може да го намалат ризикот од смрт од која било причина, кардиоваскуларни болести или рак. Најголема корист ќе добиете од консумирање најмалку три порции интегрални житарки дневно, но дури и една дневна порција го намалува ризикот од хронични заболувања.

Подолго ќе живеете
Истражувачите од Факултетот за јавно здравје на Харвард открија врска помеѓу исхраната богата со цели зрна и ризикот од смрт. Нивните резултати, објавени во JAMA Internal Medicine, покажаа дека потрошувачката на цели зрна го намалува севкупниот ризик од кардиоваскуларни болести. Овие наоди дополнително ги поддржуваат тековните насоки за исхрана кои препорачуваат зголемена потрошувачка на цели зрна … и исто така обезбедуваат ветувачки докази кои сугерираат дека исхраната збогатена со цели зрна може да придонесе за долговечноста, напишаа авторите на студијата.

Ќе се чувствувате посреќни
Јаглехидратите го зголемуваат нивото на невротрансмитерот за добро чувство серотонин во мозокот, кој го подобрува вашето расположение и ја намалува желбата за нездрави грицки како слатки. Ќе го намалите стресот и анксиозноста.

Да, ќе изгубите тежина
Лебот од цело зрно е богат со диетални влакна, кои имаат бројни придобивки за слабеење. Прво, влакната се шират за да го наполнат стомакот, што значи дека побрзо ќе се чувствувате сити. А бидејќи е сложен јаглехидрат, интегралната пченица побавно ќе се вари, па ќе се чувствувате задоволни долго откако ќе ја напуштите трпезата. Покрај тоа, влакната спречуваат скокови и падови на шеќерот во крвта во текот на денот.

Ќе ги регулирате посетите до тоалетот
Влакната се корисни за друга функција на телото: функцијата на цревата. Јаглехидратите од цели зрна го поддржуваат нашиот дигестивен систем и му помагаат на телото редовно да го елиминира отпадот. Токму внесот на цели зрна може да игра голема улога во внесувањето на препорачаната доза од 28 грама влакна дневно. Лебот со ‘ртено зрно има повеќе протеини, витамини и минерали кои може да се апсорбираат и може уште полесно да се вари, вели Блатнер.

Поздрава кожа и коса
Кој би помислил дека убавината може да има каква било врска со лебот? Но, вистината е: лебот од цели зрна е полн со витамини од групата Б и протеини, кои придонесуваат за убава кожа и коса, пренесува  thehealty.com