Сезона кога треба да се искористи неговата моќ:Кивито е суперпомошник на имунолошкиот систем

42

На почетокот, бобинките на (од гледна точка на биологијата, киви е Бери) актинидиите биле мали и кисели. На почетокот на 20 век, градинар донел киви од Кина на Нов Зеланд и темелно се занимава со негово одгледување. Потребни биле околу 30 години за киселите бобинки да се претворат во она што денес го нарекуваме киви.

Своето име и ја должи на својата сличност со симболот на Нов Зеланд – птицата киви. Витаминскиот состав на бобинки не е помалку интересен од историјата на неговото потекло.

Зошто кивито треба да се додадат во исхраната (барем за време на студената зимска сезона)?

Пулпата на кивито содржи ензим актинидин. Тој е неопходен за разградување на протеините и го олеснува варењето на храната. Покрај актинидинот, на варењето му помагаат и овошните киселини, кои се исто така богати со овошје. Ова е особено важно кога нема доволно производство на хлороводородна киселина во стомакот.

Во кинеската медицина, кивито се користи со векови за нормализирање на работата на дигестивниот тракт и намалување на ризикот од камен во бубрег. 

Киви содржи витамин Ц – 4 дневни дози од само 100 гр овошје. Витаминот Ц е моќен природен антиоксиданс. Ги штити клетките од оштетување на слободните радикали, спречува развој на воспаление, го забавува стареењето и значително ја подобрува состојбата на кожата, давајќи even рамномерна боја и сјај. Друга важна предност на витаминот Ц е тоа што го стимулира сопственото производство на колаген во организмот и ја подобрува неговата апсорпција доколку земате протеини во форма на додатоци во исхраната.

Лесното овошје помага во зајакнување на имунитетот (благодарение на истиот витамин Ц и овошните киселини).

Редовната консумација на овошје го стимулира производството на имуноглобулини, заштитувајќи го вашето тело од вируси и бактерии кои предизвикуваат болести.

Киви е богата овошка со витамин К, калиум и природни компоненти за разредување на крвта – овие супстанции го намалуваат ризикот од згрутчување на крвта, го зајакнуваат срцевиот мускул, ја зголемуваат еластичноста на theидовите и ја спречуваат нивната калцификација.

И, конечно, кивито е диететски производ. Има малку шеќер и малку калории, затоа нутриционистите особено го препорачуваат во исхраната на секој што сака да изгуби тежина. Додадете киви во житарки, јогурти и салати или изедете го како закуска или десерт.