Сезона и е:Седум причини зошто треба да ја користите миродијата

138

Долг е списиокот заболувања за кои може да помогне или да ги спречи редовната употреба на миродијата. Овој традиционален додаток на јадењата влијае позитивно на варењето, го јакне имуниот систем, спречува несоница, го смирува икањето, го елиминира непријатниот здив, ја регулира менструацијата и ги ублажува ревматските болки.

Покрај како зачинска билка, миродијата може да се користи и за чај.

Со 2,5 децилитри зовриена вода прелејте две лажичиња иситнети ливчиња миродија и оставете го чајот покриен околу 20 минути. Се пие незасладен.