Светското првенство заврши за Зеленовиќ

51

Ракометната репрезентација на Србија го загуби десниот бек, Немања Зеленовиќ за остатокот на Светското првенство во Германија и Данска.

Повредата здобиена на натпреварот против Русија не е наивна и магнетната резонанца покажа кинење на внатрешниот дел на колатерлниот лигамент и Зеленовиќ го чека долга пауза.

Селекторот Ненад Перуничиќ го повика младиот Милан Милиќ од Металопластика и веднаш беше пријавен за останатите натпреварите од групата А во Берлин.

Србија во вториот натпревар загуби од Франција со 34:2, а претходно ремизираше со Русија на статот од првенството.