Британската лизгачка Елис Кристи (31) ја информираше јавноста дека планира да се врати од пензија и да се натпреварува на Зимските олимписки игри во 2026 година. Во декември минатата година Кристи се здоби со повреда која ја одвои од Зимските олимписки игри во Пекинг, а потоа рече дека „ќе ги закачи лизгалките на клин“. Во меѓувреме почнала да работи во пицерија за да си ги плати сметките, а планот и е да живее и да тренира во странство во следните четири години, бидејќи веќе го продала својот семеен дом во Велика Британија.

Споменатата лизгачка беше трикратна светска шампионка, никогаш не освоила медал на Зимските олимписки игри, а во интервју за „Би-Би-Си“ изјави дека е инспирирана од Олимпијадата во Пекинг и дека дефинитивно ќе се врати во спортот.

  • Мислев дека сум готова, но кога пред некој ден ја гледав трката на 500 метри, се заколнав дека ќе направам се за да се вратам. Ќе морам да одам во странство и ќе ми треба време бидејќи ќе се самофинансирам. Но, дефинитивно ќе се вратам во форма, изјави Кристи.

Инаку, таа во октомври минатата година објави автобиографска книга во која детално го опишала хоророт што го доживеала во 2010 година, кога по враќањето од Зимските олимписки игри во Ванкувер, кога била силувана.

  • Се сеќавам дека бев со соиграчката. Купивме пијачка и по само неколку голтки ми пријде еден дечко и почна да разговара со мене. Не размислував премногу и го прифатив разговорот. Потоа ми понуди да пијам. Му кажав дека веќе имам, но тој се врати и им рече на другите: „Пробајте го ова“. Испив неколку голтки, бев премногу наивна. Не го ни испив целиот пијалок, но се чувствував чудно. Беше околу 22 часот и не сакав да останам надвор во таква ситуација, изјави Кристи која излегла надвор да нарача такси, но нејзиниот следач тргнал по неа и ја турнал во автомобилот.
  • Бев чудно оштетена и телото не ми функционираше како што треба. Се обидов да побегнам од него, но едноставно не можев да направам колку што се обидов. Секогаш кога ќе паднев на под, трчаше по мене и ме влечеше. На крајот ме качи во такси. Се сеќавам како низ магла дека го замолив таксистот да не ме носи кај овој тип, туку да ме однесе на мојата адреса. Во еден момент бевме всушност блиску до местото каде што живеев и тогаш извикав: „Таму, треба да се свртиме таму“. Меѓутоа, следачот го убеди таксистот дека сум му девојка и дека сум само пијана, па не одвезе до неговата куќа, додаде Кристи.

Потоа ја продолжи болната исповед.

  • Тогаш ми беше јасно дека ќе ме малтретира сексуално и цело време му викав „не“. Но, колку повеќе негирав, толку повеќе се фокусираше на мене. Моето тело не можеше да се бори со овој човек, рацете ми лебдеа, не можев да станам. На крајот попуштив и се предадов, ја откри болната приказна Кристи.

Таа потоа се разбудила среде ноќ и си заминала најбрзо што можела, додека не го пријавила силувањето во полиција.

  • Не знаев што да правам. Дефинитивно не сакав да и кажам на мајка ми бидејќи знаев дека тоа ќе ја вознемири. На крајот не бев силувана како што гледате во филмовите, не бев физички повредена, туку бев принудена на секс против моја волја, заврши лизгачката.