Светот гледа кон Јужна Америка, се подготвува ли жесток конфликт?

337
Фото: EPA-EFE/Rayner Pena

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро ја доби победата што ја посакуваше кога на референдумот минатиот викендбеше одлучено дека Венецуела треба да го присвои Есекибо, околу 130.000 квадратни километри богатиот регион со нафта, област за која тврдат дека им била украдена кога биле цртани границите на Гвајана пред повеќе од 100 години. Сепак, слабата излезност на референдумот сугерира дека владејачката партија го губи влијанието и дека тие не го слушаат народот, пишува Асошиејтед прес (АП).

Владата на Мадуро со недели го промовираше референдумот како чин на патриотизам што ќе ја обедини земјата. За таа цел ангажирал театарски уметници и реге музичари. Венецуелската Национална изборна комисија во понеделникот објави дека на референдумот излегле околу 10,5 милиони гласачи, или нешто повеќе од половина од 20,6 милиони регистрирани гласачи во земјата. Сепак, овие бројки се во спротивност со сведочењата на луѓето кои излегоа на референдумот, кои рекоа дека на избирачките места едноставно немало долги редици, што е честа појава на избори од секаков вид во Венецуела, пренесува Јутарни лист.

На крилата на некаковиот успех на референдумот, Мадуро во вторникот рече дека ќе одобри екстракција на нафта во Есекибо, пренесува Ројтерс. Државната нафтена компанија ПДВСА и државната компанија за челик ЦВГ ќе формираат одделенија кои ќе се занимаваат со Есекибо, рече венецуелскиот претседател. „Државните компании веднаш ќе дадат дозволи за истражување и експлоатација на гас, нафта и рудници во нашата гвајска Есекиба“, рече Мадуро. Претседателот на Венецуела додаде дека подготвил нацрт-закон за формирање на нова држава на таа територија и дека во рок од три месеци ќе треба да заминат и компаниите кои веќе работат на нејзина територија.

Претседателот на Гвајана Ирфан Али во вторникот рече дека Мадуро го игнорира МСП и дека ќе побара помош и од него и од Советот за безбедност на ОН. „Војската на Гвајана е во состојба на висока готовност. „Венецуела јасно се прогласи за непријателска нација“, рече Али, додавајќи дека веќе контактирал со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш.

Есекибо по површина е поголем од Грција и богат со минерали и енергија. Зафаќа две третини од територијата на Гвајана и ѝ дава пристап до дел од Атлантскиот Океан каде што енергетскиот гигант во 2015 година пронашол големи количини нафта.