Во лето, секогаш уживаме во лесни оброци, така што салатата е идеално решение за летен оброк. Има голем избор на салати, како што се Цезар, салата од туна и макарони, кои достоинствено го менуваат секој оброк.

Но, сега можете да направите салата од зеленчук како ротквица, зелка, кромид и да додадете варени јајца за да го дефинирате вкусот на оваа кремаста салата.

Се прави за околу 10 минути и може во целост да го замени оброкот, или да биде прилог на некој вид месо.

Состојки:

ротквици
зелен кромид
зелка
4 варени јајца
2 лажици мајонез

Подготовка:

Исечете ги ротквиците, кромидот, зелката и јајцата на помали парчиња. Додадете сол и бибер, а потоа ставете мајонез. Промешајте добро.