Саем на јахти во Монако:Форбс ги избра најдобрите пет кои од идната недела ќе можат да ги разгледаат најбогатите луѓе во светот/ФОТО

215

Саемот на јахти во Монако, „Monaco Yacht Show“, каде многу од најбогатите луѓе во светот ќе дојдат да ги разгледаат најлуксузните јахти, почнува следната недела, а Форбс издвои пет супериорни примери.

Каринтија VII

Според Форбс, Каринтија VII нашироко се смета за една од првите вистински мегајахти во светот.

Долга е 96 метри, а оваа година компаниите Фрејзер и Лирсен сакаат да ги покажат резултатите од неговата обемна ремонт. Работите вклучуваа редизајнирани надворешни палуби со нов салон, социјален простор, базен од 11 метри и фитнес сала.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lürssen Yachts (@luerssenyachts)

 

„Многу сум горд што по изградбата на Каринтија VII сега можевме да учествуваме во нејзиното ново издание. Таа останува многу посебен брод и е доказ за цврстината на нашето германско инженерство и производство“, рече менаџерот на компанијата Лирсен, Петер Лирсен.

Менаџерите на компанијата Фрејзер додаваат дека за прв пат Carinthia VII ќе биде достапна за чартер.

„Кога разговарате со клиентите по нивното изнајмување, фасцинантно е да се слушне за што се радуваат. За повеќето, тоа е екипажот, храната, играчките и локациите каде што патувале“, вели Марк Данкан, директор за развој на бизнисот и маркетинг на Фрејзер.

Сепак, за некои во голема мера се работи за самата јахта – распоред, дизајн, простор, карактеристики и амбиент, додаде тој.

Феникс 2

Кога станува збор за незаборавни суперјахти, Феникс 2 секогаш ќе се истакнува со должината од 91 метар, и со својот карактеристичен ентериер и екстериер, кој зрачи со арт деко раскош, апсолутна дефиниција за луксуз на суперјахти, пишува Форбс.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Charter Index (@charterindex)

 

Оваа јахта е позната и по големите внатрешни и надворешни простори за релаксација или забава, кои се распоредени на повеќе палуби.

Во меѓувреме, со сместување кое вклучува: салон за убавина, кино, спа, лифт, бар и теретана, таа има се што би очекувале од суперјахта од ваков калибар.

Феникс 2 моментално е пуштен на продажба, а кој сака да го купи ќе треба да плати повеќе од 130 милиони долари.

Савана

Со својот препознатлив лак, чистите линии и елегантниот профил, Савана е долга 83 метри, а особено ги привлекува клиентите бидејќи има пионерска електро-механичка погонска платформа која ја намалува потрошувачката на гориво за 30 проценти.

И се припишува дека е првата хибридна суперјахта.

И, се разбира, Савана има и четири масивни палуби каде што гостите можат да се релаксираат во добро дизајнирани простори.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lucien Ndabagera (@lucienndabagera)

 

Внатрешноста, дизајнирана од CG Design, е модерна елеганција, а јахтата е опремена и со значајна уметничка колекција, како и масивни прозорци, од кои погледот сигурно ќе им го одземе здивот на оние кои се во можност да издвојат пари. за ова возило.

Леона

Со нејзиниот препознатлив црвено-бел надворешен дизајн, Леона, 80-метарската јахта е изградена во Турција.

 

„Леона по многу нешта се разликува од нејзината сестра Татјана. Иако распоредот е во суштина идентичен и двете јахти нудат сместување до 10 гости, Леона има поголем акцент на просторот и бројот на кабини е намален за да се овозможи повеќе простор за собирање. На главната палуба, четирите гостински кабини на Татјана се заменети со две дарежливи ВИП кабини на Леона, каде што патниците имаат плакари и бањи „неа и тој“, додека на долната палуба има две кабини наместо три. Овој распоред овозможува повеќе простор за складирање, како и кино, теретана и сауна“, вели Џони Хорсфилд од H2 Yacht Design.

Најголемата промена е токму луксузниот апартман за сопственикот на јахтата, како и приватната дневна соба за него, со пристап до базенот.

Емрекан Озгун, основач на Unique Yacht Design, смета дека овој дел од јахтата е особено секси и елегантен.

Кеншо

Кеншо, долга 74 метри, е изградена од страна на Admiral Yachts од Италијанската морска група, за да се искористи најдоброто од сето она што може да го понуди животот на вода.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Admiral Yachts (@admiralyachts)

Внатрешните простори на Кеншо, поврзани со централен лифт и скали, се дизајнирани да се чувствуваат уште попространи со високи тавани, големи прозорци и екстра широки премини кои ги поврзуваат различните простори за живеење.

Базенот на оваа јахта е на ниво на морето, а едната страна е направена од стакло, додека дел од најгорната сончева палуба е покриена со уникатен светларник. На таа палуба има и џакузи, бар, места за седење и одмор.

Инспирација за дневната соба беше бродската кормиларница, со огромни прозорци од подот до таванот кои нудат можност за спектакуларни панорами.