Русин е осуден на пет години принудна работа поради неговото мислење за војната во Украина

217
Фото:принтскрин/Радио Слободна Европа

Руски државјанин е осуден на пет години тешка работа бидејќи одговарал на новинарски прашања на улица за војната во Украина за Радио Слободна Европа/Радио Либерти, финансирано од САД.

Казната на Јуриј Коховец (39) ја соопшти службата на градскиот суд во Москва.

Новинарите на РСЕ му пријдоа на улица во јули 2022 година и го прашаа дали мисли дека е неопходно да се намалат тензиите меѓу Русија и земјите од НАТО.

„Се разбира дека ни треба (деескалација), но сè зависи од нашата влада. Нашата влада е таа што започна сè… Русија е таа што ги создаде сите овие проблеми“, изјави Коховец за РСЕ.

„Не гледам проблем во НАТО, тие не планираат да нападнат никого“.

Тој исто така рече дека руските сили убиле цивили во киевското предградие Бух „без очигледна причина“. Москва ги отфрла обвинувањата дека извршила воени злосторства во Украина.

Коховец првпат беше приведен од властите за наводен „хулиганизам“ во март минатата година, а подоцна беше обвинет за кршење на еден од широкиот опсег на закони за цензура за време на војната усвоени од Русија набргу по започнувањето на инвазијата на Украина во февруари 2022 година.

Оттогаш, најмалку 19.855 луѓе се уапсени во Русија поради изразување антивоени ставови, според групата за човекови права ОВД-Инфо.

Коховец делумно се изјасни за виновен, делумно тврдејќи дека неговите ставови не се мотивирани од „политичка омраза“, соопшти ОВД-Инфо.

Руските власти ја означија како „странски агент“ во 2017 година и „непожелна“ организација во февруари оваа година, потег со кој се забранува влез во Русија и подлежи на можно кривично гонење на оние кои ја читаат или споделуваат нејзината содржина на интернет.

РСЕ се уште не одговорила на барањето за коментар за случајот на Коховец.

Новинарката на РСЕ, Алса Курмашева, американско-руска државјанка, е притворена во Русија од октомври 2023 година.