Спална соба во романтичен стил може и треба да биде многу повеќе од сатенска постелнина и перници во форма на срце. Тајната е во пријатниот амбиент, кој е создаден од деталите во собата. Материјалите, бојата на ѕидот и осветлувањето се само некои од важните елементи што можат да ја одделат смирувачката оаза од здодевната бела соба. Без разлика дали барате начин само да ја освежите декорацијата на спалната соба или сакате да разбудите емоции apartmenttherapy.com нè советуваат: романтичните спални соби првенствено се однесуваат на текстурата. Постелнина од лен, удобен јорган и покривка за кревет се клучот за луксузниот кревет.

Прилагодување на расположението во просторијата, обично започнува со прилагодување на светлината. Спалната соба на фотографијата користи неколку различни извори на светлина. Слојното осветлување ќе осигури дека имате различни опции за читање и романтика.

Романтиката не кажува ништо, како собата е со темни sидови. Темните sидови и даваат на просторијата доза на шарм, особено ако постелнината и завесите се во посветли бои. Соба на фотографиите може да послужи како инспирација. Темносин ѕид со зелени растенија и бела постелнина.

Удобната спална соба е секси. Теписи, вештачко крзно на креветот, сè што е меко и удобно. Слободно можете да додадете двојна текстура, но проверете дали палетата на бои е смирувачка, бидејќи може да се претера, ако се одлучите за посилни бои.

 

 

 

 

 

Кревет со крошна не мора да изгледа како да живеете во замок. Има голем избор на елегантни и модерни верзии, како минималистички кревет што сигурно ќе и даде на вашата спална соба голема доза елеганција.

 

 

 

Ѕидовите во нежна розова нијанса прават да изгледа совршено. Можете да се одлучите за нијанса на праска, на пример.

Има нешто боемско во креветот што е на под, но тоа сигурно не е изговор за да изгледа лошо. За да може собата да изгледа уредно, а не како штотуку да сте се вселиле, мора секогаш сè да биде на свое место. Исто така, не се исклучени вистинските постелнини и неколку украсни перници.

Белата соба не мора да значи здодевна соба. Белите sидови значат дека можете да ја оставите фантазијата да работи кога станува збор за текстурата, да закачите слики на sидовите, да додадете растенија и ќе добиете совршено романтично место.