Родителите на убиените ученици во Белград: „Рибникар повеќе не може да биде училиште“

167

Родителите на учениците убиени во масовното пукање на 3 мај во основното училиште „Владислав Рибникар“ во Белград денеска протестираа пред училиштето и пред зградата на српската влада барајќи реакција од институциите на нивната иницијатива училиштето да стане меморијален центар.

Родителите на убиените деца денеска симболично се собраа пред училиштето во 8 часот и 40 минути, во времето кога почна пукањето на 3 мај, а потоа со група граѓани и јавни личности кои го поддржуваат нивното барање, дојдоа во протестен марш пред зградата на Владата и залепени табли со натпис „3-ти мај се уште трае“.

Нинела Радичевиќ, мајка на едно од убиените девојчиња, рече дека зградата во која беа убиени десет лица повеќе не може да биде училиште, бидејќи е место на злосторство.

„Не ја разбирам потребата да се мете се под тепих и да се правиме дека 3 мај не се ни случил и да продолжиме како ништо да не се случило. Ми се чини дека одиме кон тоа и тоа е она што најмногу не боли “, рече Радичевиќ.

Идејата произлезе од трагедијата, досега невидена во Србија, кога на 3 мај, 13-годишен ученик со пиштолот на својот татко уби девет соученици и еден работник од обезбедувањето, а рани шест ученици и една наставничка. Еден ден подоцна, во две села во близина на Белград се случи масовно убиство, во кое загинаа осум млади луѓе, а 14 беа ранети, а овие две трагедии започнаа бран граѓански протести во Србија против насилството.

Властите ги обвинија учесниците на тие протести, на кои повика проевропската опозиција, нарекувајќи ги „мршојадци со трагедија“.