Ркометниот тим на Алкалоид на 14, ноември ги чека нов предизвик во Лигата на Европа. Македонскиот вицепрвак е домаќин на Бјерингбро Силкеборг во рамките од третото коло во европското натпреварување.

Ракометниот клуб Алкалоид информираше дека билетите за натпреварот се веќе пуштени во продажба. Дуелот се игра во СЦ Јане Сандански во Скопје со почеток во 18:45 часот.