Рестрикции во Европа: Затворени метрополи, полициски час, забрана на купување алкохол…

47

Водечките европски метрополи – Мадрид, Париз, Лондон и Берлин, како и десетици други градови низ ЕУ – од оваа недела повторно се под строг режим на ограничено движење на населението поради драматичното ширење на епидемијата на коронавирус.

Францускиот претседател Емануел Макрон најави повторно воведување на вонредна состојба и полициски час (од девет часот навечер  до шест наутро во девет градови) со цел да се потисне епидемијата. Ова се однесува на Париз, Гренобл, Лил, Лион, Екс-Марсеј, Монпелје, Руан, Сент Етјен и Тулуз.

Во Шпанија, по објавувањето на „алармантната состојба“, забрането е движењето на жителите на Мадрид внатре и надвор од главниот град, доколку не е потребно, објавија агенциите.

Британската влада објави дека на жителите на Лондон ќе им биде забрането да се собираат во следните шест недели од сабота – не само во ресторани, туку и надвор од нивните домаќинства.

Продажбата на алкохол во британскиот Парламент ќе биде забранета како дел од новите мерки против коронавирусот. Од сабота повеќе нема да може да се купуваат алкохолни пијалаци во локалите на Долниот дом, објави неговиот претседател Линдзи Хојл. Тој потсети дека пабовите во голем број области ќе бидат затворени и коментира дека во оваа ситуација е правилно пратениците да не можат да купуваат алкохол.

Во меѓувреме, Велика Британија воведе двонеделен карантин за патниците кои пристигнуваат од Италија. Мерката, која ќе стапи на сила од недела, и ќе се однесува и на патниците од Ватикан и Сан Марино. Оние кои не го почитуваат карантинот ќе бидат казнети со парична казна, до 10.000 фунти (11.000 евра).

Германската канцеларка Ангела Меркел и премиерите на 16 провинции се согласија да ги засилат мерките во врска со задолжителното носење маски и затворањето на решетките во областите каде што е забележано ширење на коронавирусот.

Полска назначи црвени зони во кои ќе бидат затворени училиштата и спортските сали, вклучително и главниот град Варшава, а Чешка објави дека ја гради својата прва привремена болница за пациенти заразени со коронавирус.