Путин: Зеленски повеќе нема легитимитет

126
EPA-EFE/MIKHAIL KLIMENTYEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL MANDATORY CREDIT

Рускиот претседател Владимир Путин изјави во петокот дека украинскиот претседател Володимир Зеленски нема легитимитет по завршувањето на неговиот петгодишен мандат и дека тоа ќе претставува правна пречка доколку Русија и Украина продолжат со мировните преговори, пренесува Хина.

Со оглед на тоа што Украина сè уште е во целосна војна, Зеленски не се соочи со избори, и покрај тоа што неговиот петгодишен мандат заврши оваа недела. Сојузниците на Украина сметаат дека таквата одлука е правилна со оглед на околностите на војната.

Путин е подготвен да ја заврши војната со договорен прекин на огнот што ќе ги признае сегашните борбени линии, објави во петокот Ројтерс, повикувајќи се на четири руски извори. Се додава дека Русија е подготвена да ја продолжи борбата доколку Киев и Западот не одговорат.

Путин рече дека статусот на Зеленски е „проблематичен“ на прес-конференцијата што ја емитуваше државната телевизија за време на неговата посета на Белорусија.

„Со кого да се преговара? Тоа не е реторичко прашање… Заврши легитимитетот на актуелниот шеф на државата“, рече тој.

Путин рече дека Западот ќе ја искористи конференцијата за војната во Швајцарија за да го поддржи легитимитетот на Зеленски, но дека тоа се „ПР чекори без правна тежина“.