Српски медиуми: Пронајдени делови од чамецот кој се преврте во Дунав – „брановите беа високи преку метар“, вели спасениот

1367
EPA-EFE/ZOLTAN BALOGH HUNGARY OUT

Единицата за безбедност на реките, од синоќа трага по Милош М.(37), Ненад Т.(38) и Милан Н.(36), кои синоќа околу 21 часот исчезнаа кај мостот Панчевац во Дунав откако им се преврте чамецот. Само Мане К.(37) успеал да исплива од реката, а како што неофицијално дознава Курир, пронајдени се делови од чамецот.

„Наводно, на местото каде што пливал Мане К., кој единствен успеал да стигне до брегот и да повика помош, биле пронајдени делови од чамецот што потона, ранец, но и некои предмети. Во потрагата е вклучено и МВР на Србија, а деловите од чамецот се пронајдени на еден километар од мостот Панчевац и местото каде што потона чамецот“, вели извор од истрагата.

Според изворот, Мане К. моментално е во полиција каде дава изјава за тоа како и зошто се случило давењето.

„Човекот е при себе и на секој начин се обидува да ѝ помогне на полицијата да ги пронајде неговите пријатели. студен и неистражен Дунав“, вели тој.

Сите вклучени во потрагата по исчезнувањето. „Пожарникарите трагаат од копното каде што има непристапен терен во близина на брегот, а речната полиција бара од брегот. Исто така, вклучени се и пријателите на исчезнатите, кои од рано изутрина ги бараат со своите чамци. изјави претходно Ренато и се надева дека исчезнатите ќе бидат пронајдени, иако додава дека како што поминува времето, речиси е сигурно дека младите се удавиле.