Протест во Ирак поради недостиг на струја

33

Во знак на протест поради прекин на струја, трет ден по ред десетици луѓе во провинцијата Басра, богата со нафта, излегоа на улица и палеа гуми, блокирајќи го главен пат до главниот град на покраината.

Во Ирак демонстранти блокираат патишта, откако многумина остануваат без електрична енергија за време на летните горештини.

Температурите во земјата достигнаа 50 степени Целзиусови, речиси еднакви со минатогодишниот рекорд.