Протекоа тајни руски документи: Прагот на Путин за употреба на нуклеарно оружје понизок од што се мислеше

2896
EPA-EFE/MIKHAIL KLIMENTYEV / KREMLIN POOL / SPUTNIK MANDATORY CREDIT

Според обелоденетите руски воени документи, руските сили веќе извеле вежба користејќи тактичко нуклеарно оружје во конфронтација со светската сила.

Како што објави Фајненшл тајмс, вежбата вклучуваше сценарио за одговор на потенцијална кинеска инвазија.

Весникот тврди дека имал пристап до тајни документи кои го опишуваат прагот на толеранција во однос на употреба на тактичко нуклеарно оружје.

Аналитичарите кои ги прегледале документите велат дека прагот е всушност помал отколку што Русија некогаш јавно признала.

Станува збор за вкупно 29 тајни руски воени досиеја составени во периодот од 2008 до 2014 година, во кои се зборува за оперативните принципи за употреба на нуклеарно оружје.

Критериумите за потенцијален нуклеарен одговор се движат од непријателски упад на руска територија, до поконкретни предизвикувачи, како што е уништувањето на 20 отсто од руските стратешки подморници со балистички ракети.

„Фајненшл тајмс“ наведува дека руското тактичко нуклеарно оружје, кое може да биде лансирано со проектили од копно или море, или од авион, е дизајнирано за ограничена употреба на бојното поле во Европа и Азија, наспроти поголемото „стратешко“ оружје насочено кон САД.

Фајненшл тајмс, исто така, наведува дека овие документи, исто така, укажуваат на длабоко вкоренети сомневања во Кина, дури и кога Путин почна да создава сојуз со Пекинг, кој уште во 2001 година вклучуваше договор со кој двете земји се обврзаа дека нема да бидат првите што ќе започнат нуклеарен удар.

Сценариото што опишува хипотетички напад од Кина наведува дека Русија, наречена „Северна федерација“, би можела да одговори со тактички нуклеарен напад за да го спречи „Југот“ да напредува со втор бран на непријателски сили.

„Командата беше издадена од врховниот командант. Користете нуклеарно оружје во случај непријателот да распореди единици од вториот ешалон и да се закани со понатамошен напад во насока на главниот удар“, се вели во документот.

Кинеското Министерство за надворешни работи соопшти дека нема основа за такви сомнежи од страна на Москва.

Друга вежба во која е вклучена морнарицата не е поврзана со сценариото за војна со Кина и дава пошироки критериуми за потенцијален нуклеарен напад, вклучувајќи слетување на непријател на руска територија, пораз на единиците одговорни за обезбедување на пограничните области или непосреден непријателски напад со конвенционално оружје.

Се очекува и руската војска да може да користи тактичко нуклеарно оружје за широк спектар на цели, вклучително и „задржување на државите да користат агресија или ескалација на воени конфликти“, „запирање на агресијата“, спречување на руските сили да изгубат битки или територија.

Сепак, извештаите исто така велат дека Русија продолжила да спроведува такви вежби дури и по започнувањето на нивната инвазија на Украина.