Легендарниот Колумбиец Фаустино Асприља (52) некогаш беше еден од најинтересните напаѓачи. Колумбиецот Асприла денес живее од продажбата на сопствениот бренд на кондоми Тино и не игра фудбал од 2004 година. Во интервју за „Gazzetta dello Sport“, славниот напаѓач изјави:

-Фудбалот отсекогаш ми бил забавен без правила и шеми. Сега сум уште подобар. Имам фарма, продавам шеќерна трска и кондоми на колумбиската влада. Живеам многу среќен живот. Јас сум Асприља, водам чист живот без правила. Водам многу љубов, бидејќи сексот е многу важен во мојот живот, изјави поранешниот фудбалер.

Тој сепак имаше што да каже и за фудбалот:

-Одбрамбените играчи се плашеа од мене, тоа го знам. Не го сакам денешниот фудбал затоа што денес фудбалерите не играат доволно со топката. Затоа ми се допаѓа Бразилецот Винисиус од Реал, играв сличен фудбал.

Во Европа настапуваше за Њукасл и Парма, а за колумбиската репрезентација на 57 настапи постигна 20 гола.