Пробиотик од тегла:Туршија за имунитет во зима

59

 Сигурно многупати сте слушнале колку е здраво да се консумира ферментирана храна направена со природна ферментација.Тие содржат пробиотски култури кои сочинуваат многу видови бактерии. Овие добри бактерии природно ги населуваат нашите црева и ја сочинуваат цревната микрофлора. Сите овие микроорганизми се исклучително важни за здравјето на дигестивниот систем, но и на целиот организам.

Бидејќи лошите бактерии, габи и други патогени микроорганизми се присутни во цревата, тие можат да се размножуваат во одредени околности и да имаат лош ефект врз вашето здравје.

Ферментираната храна и пробиотичките култури тогаш можат да бидат од голема корист за лекување на болести предизвикани од штетни микроорганизми.

Во вистинска смисла на зборот, туршијата значи кисела зеленчук или кисела зеленчук. Овој вид на подготовка на храна обезбедува внесување на нутритивно богата храна во периодот кога свежиот зеленчук не ни е достапен. Обично се кисели зелка, краставици, домати, кромид, пиперки, брокула, карфиол, моркови и слично.

Туршијата навистина може да се подготви на илјада начини, а единствениот начин да се подготви зависи од тоа дали и колку киселата краставица ќе биде здрава.

Ако некогаш сте се запрашале дали киселите краставички се здрави, знајте дека киселиот зеленчук има значителни придобивки за вашето тело:

Здрава цревна микрофлора

Како што веројатно знаете, нашата цревна флора е населена со добри и лоши бактерии. Во случај на нарушен баланс помеѓу здрави и нездрави микроорганизми во нашата цревна флора, може да се појават многу здравствени проблеми.

Киселите краставички, како извор на ферментирана храна, ја враќаат нарушената рамнотежа на бактериите во цревата, поттикнувајќи го „населувањето“ на корисни бактерии. На овој начин, слузницата на цревата е заштитена и обновена. Накратко, киселите краставички ја враќаат нашата цревна флора најбрзо и најефикасно.

Го подобрува имунитетот

Познато е како се поврзани дигестивниот и имунолошкиот систем. Нашата здравствена состојба зависи од имунолошкиот систем. Го штити телото од штетни микроорганизми со комплексни механизми и ги ублажува воспалителните процеси од секаков вид. Киселиот зеленчук го зголемува бројот на клетки кои природно ги уништуваат „натрапниците“.

Го намалува покаченото ниво на холестерол

Се верува дека консумирањето ферментирани производи исто така го намалува нивото на лош холестерол во крвта. Тоа е затоа што таквата храна ја намалува способноста да го апсорбира холестеролот во крвта.

Ги олеснува алергиите и проблемите со кожата

Не е случајно што кожата е огледало на здравјето. Здравата микрофлора ги штити цревата од токсини и тешки метали. Ја подобрува апсорпцијата на хранливи материи и спречува инфекции и воспаленија. Има позитивен ефект врз намалување на алергии, акни, егзема и габични инфекции.

Го подобрува расположението

Цревата понекогаш се опишуваат како „друг мозок“. Се верува дека поголемиот дел од серотонинот, хормонот на среќата, се произведува во цревата. Хроничниот стрес има негативно влијание врз цревната микрофлора. Затоа, не заборавајте да избегнете стрес и да го заштитите здравјето на цревата со јадење ферментирана храна.