Премиерот Заев утре ќе учествува на панел на Стратешкиот форум на Блед

18

Премиерот Зоран Заев денеска замина за Словенија каде утре ќе учествува на лидерскиот панел „Иднината на Европа – Проширувањето“, кој е дел од  16. Стратешки форум „Иднината на Европа“ што се одржува на Блед.

На панелот, воведно обраќање ќе има словенечкиот претседател Борут Пахор, а ќе учествуваат комесарот за соседство и проширување на Европската Унија, Оливер Вархеји, претседателот на Европскиот совет, Чарлс Мишел, високиот претставник на меѓународната заедница во Босна и Херцеговина, Кристијан Шмит, како и премиерите на Словенија, Јанез Јанша, на Црна Гора, Здравко Кривокапиќ, на Косово, Албин Курти, на Полска, Матеуш Моравјецки, на Албанија, Еди Рама, претседавачот и членот на Претседателството на Босна и Херцеговина, Жељко Комшиќ и Шефик Џаферовиќ,  како и претседателите на Молдавија, Маја Санду и на Бугарија, Румен Радев.

На годинашниот Бледски стратешки форум, во останатите панели ќе учествуваат и многу други шефови на држави и влади од регионот и пошироко од Европа, високи претставници на институциите на ЕУ, како и на повеќе меѓународни и тинк-тенк организации.

Форумот на Блед почнува денес, а ќе трае до 2 септември.