Премиерот Заев и министерот Димитров ќе ги инфирмираат Иванов за договорот со Грција

15

Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во 10 часот во вилата Воднот  ќе го информираат претседателот Ѓорге Иванов за постигнатиот договор со Грција за спорот што оваа земја го има со уставното име на Македонија.

Вчера Ципрас изјави дека е постигнат успех со прифаќање на грчките услови за географска одредница и ерга омнес, а Заев дека е зачуван македонскиот идентитет и јазик.

Деталите од договорот ќе бидат објавени денеска  или утре.