Првата дама на Чешка побара од јавноста трпеливо да чека претседателот Земан да се опорави

26

Сопругата на претседателот на Чешка, Ивана Земан, по зголемените критики во јавноста дека со недели не се знае ништо за тоа колку е болен нејзиниот сопруг Милош Земан, побара од јавноста трпение, а јавноста и новинарите да му дадат време собери сила.

Претседателот и речиси 30 години мојот сопруг и таткото на ќерка ми, кога го сакам, се во болница. Како медиуми, ве интересира неговата состојба, што е разбирливо. Можам само да потврдам дека е на лекување кое бара време. Мислам дека шпекулациите за дијагнози и прогнози не се морални “, рече првата дама на Чешка, со која пред печатот се појави и нивната ќерка Катерчина.

Кабинетот на претседателот објави претходна прес -конференција дека јавноста конечно ќе биде информирана за здравствената состојба на шефот на државата, но наместо тоа, само првата дама побара од медиумите и јавноста да бидат трпеливи, бидејќи на Земан му треба време да собере сила и започне да закрепнува ..

„Сакам да ве замолам да бидете трпеливи. Furtherе ве известам за понатамошен развој. Ве молиме оставете го мојот сопруг сам “, им рече Земан на новинарите во краткото обраќање.

Оваа недела, Сенатот на чешкиот Парламент побара од Претседателскиот кабинет да објави поради уставните обврски на шефот на државата по парламентарните избори на 8 и 9 октомври, дали и кога болниот претседател ќе може да се врати на своите должности без се дијагностицира и дали ќе ги напушти болниците.

Според Централната воена болница во Прага, Милош Земан (77) е во стабилизирана состојба по драматичниот транспорт во болницата во неделата, а неговиот лекар Мирослав Заворал тогаш рече дека не смее да и ја каже на јавноста дијагнозата бидејќи Земан не сакаат, но само тоа дека ова се компликации на хронична болест.

Кабинетот на претседателот најпрво криеше дека претседателот Земан е нешто посериозно отколку да е дехидриран и исцрпен кога беше во болница осум дена за првпат оваа есен до 22 септември, иако медиумите објавија неофицијални извори, како и пријателот на Земан, поранешниот претседател.

Вацлав Клаус, доби потврда дека се акумулира вода во неговата абдоминална празнина поради проблеми со црниот дроб.

Само денот по изборите, кога ја откажа програмата на претседателот точка по точка, портпаролот Јиржи Овчачек призна дека Земан бил болен две недели, но без оглед на фактот дека итно бил пренесен во одделот за интензивна нега каде пациентите се во критична состојба или чии витални функции се загрозени.

Кабинетот на претседателот тврди дека Земан е способен да работи и да ја извршува својата функција.

Шпекулациите и стравувањата се зголемени со фактот дека последниот службеник кој го видел Земан и разговарал со него бил премиерот во заминување Андреј Бабиќ, непосредно пред транспортот на Земан во болница, и оттогаш никој освен тимот на претседателот, семејството и докторот не го видел претседателот.