Правниот аналитичар на Си-Ен-Ен:Можно е федералната влада да поднесе обвинение против Хантер Бајден

1010

Правниот аналитичар на Си-Ен-Ен изјави дека е многу можно федералната влада да поднесе обвинение против Хантер Бајден, синот на американскиот претседател Џозеф Бајден, по истрагата за неговиот бизнис во странство, објави Хил.

„Ова е многу реално, тоа е сеопфатна истрага за потенцијално сериозни злосторства. „Гледаме дека федералните обвинители во Делавер го прават токму она што би очекувале обвинителите да го направат во таква ситуација“, рече Ели Хониг, според весникот Вашингтон.

Хониг рече дека истрагата за надворешните работи на Хантер се чини дека „се вжештува“.

Историјата на Бајден за употреба на недозволени супстанци и врските со меѓународните односи веќе извесно време е предмет на критики од страна на републиканците против неговиот татко, се додава во текстот на „Хил“.

Поранешниот претседател Доналд Трамп често го напаѓаше Џозеф Бајден за борбата на неговиот син со зависноста и, како што рече, корумпираниот бизнис во странство, за време на изборната кампања во 2020 година.

Првиот обид за импичмент на Трамп произлезе од разговорите со претседателот на Украина, за време на кои Трамп изврши притисок врз украинскиот лидер да му помогне да ја ископа нечистотијата на Хантер Бајден, кој работеше во Украина со корумпирана компанија за нафта и гас, додава Хил.

Во вторникот, Трамп отиде чекор понатаму во својот напад врз Бајден, барајќи од рускиот претседател Владимир Путин да ги објави сите информации што руската влада би можела да ги има за Хантер Бајден.

„Зошто сопругата на градоначалникот на Москва им даде на двајцата Бајден по 3,5 милиони долари? Тоа се многу пари. Би сакал Путин да го знае одговорот на тоа прашање. „Тој треба да се изјасни“, рече Трамп.

„Хил“ потсетува дека „Вашингтон пост“ оваа недела објави извештај кој ги потврдува деталите за бизнисот на Хатер во Кина. Според некои наводи, Министерството за правда продолжува да ги истражува наводните незаконски обвинувања за лобирање консултантски компании поврзани со украинската енергетска компанија „Буризма“, во која Хантер бил член на одборот.

„Постојат реални шанси сето ова да резултира со федерално обвинение.

„Се разбира, тогаш би биле на политичка територија без преседан, не на легална територија, туку во потенцијална ситуација кога Министерството за правда го гони и се обидува да го затвори синот на претседателот“, додаде Хониг.