НБА тимовите стартуваа со подготовки пред рестартот на сезоната, со одигрување на неколку пријателски натпревари.

Како што се очекуваше, возбудувањата се вратија, а монруосно забивање беше забележано на дуелот Сан Антонио и Милвоки.

Имено, Дру Ебанкс доби топка и одлучи да забие и тоа над МВП на сезоната, Јанис Адетокумбо.