Почина британскиот актер Дејвид Мекалум

534

Дејвид Мекалум, британскиот актер кој во 60-тите години на минатиот век глумеше таен агент во шпионската серија „Човекот од чичко“ и патолог во американската криминална серија NCIS, почина на 90-годишна возраст, објави Си-Би-Ес.

Актерот, кој е роден во Шкотска, почина вчера во болница во Њујорк опкружен со своето семејство, јави телевизијата Си-Би-Ес, каде се прикажуваше серијата NCIS, во која долги години го играше патологот Доналд Малард ака Даки.

Во соопштението се наведува дека тој бил надарен актер, автор и сакан ширум светот.

„Водел неверојатен живот и неговото наследство ќе живее засекогаш преку неговото семејство и безбројните часови на филм и телевизија кои никогаш нема да исчезнат“, се вели во соопштението.

Улогата во „Човекот од U.N.C.L.E.“ во која играше руски агент му донесе многу обожаватели. Серијата заврши во 1968 година, а за улогата на Илија Курјакин во таа серија повеќепати беше номиниран за Еми и Златен глобус, јавува Би-Би-Си.

Глумеше и во американската серија „Невидлив човек“. Мекалум оствари значајни улоги и во филмовите „Големото бегство“, „Најголемата приказна некогаш кажана“ и „Ноќ за паметење“.