Почина актерот Френк Ворд

541

Холивудскиот актер Фред Ворд, познат по бројните улоги во филмот и телевизијата, почина на 79-годишна возраст, објави неговиот публицист Рон Хофман.

Ворд почина на 8 мај на 79-годишна возраст, но веста за неговата смрт беше објавена дури денеска.

Причината за смртта не беше прецизирана.

Ворд почна да глуми во раните 1970-ти, по три години служба во американските воздухопловни сили. Кратко работел и како готвач, боксер и како дрвосечач на Алјаска.

Неговата прва голема улога беше во филмот на Клинт Иствуд од 1979 година, Бегство од Алкатраз.

Познат е и по филмовите „Јужна утеха“ (1981), „Патување во вселената“ (1983), „Трепет“ (1990), „Хенри и Џун“ (1990), „Играчот“ (1992), „Срце на громот”. 1992), “Кратки резови” (1993), “Гол пиштол 33⅓: Последната навреда” (1994), “Два пиштоли” (2013) и други.

Тој е делумно од чироки потекло.

Ворд глумеше во повеќе од 90 филмови во жанрот драма, комедија, трилер и научна фантастика.