Потер се одлучи за Кејн

51
epa10190428 Harry Kane of Tottenham applauds fans after winning the English Premier League soccer match between Tottenham Hotspur and Leicester City in London, Britain, 17 September 2022. EPA-EFE/VINCENT MIGNOTT EDITORIAL USE ONLY. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or 'live' services. Online in-match use limited to 120 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications

Новиот менаџер на лоднонскиот премиерлигаш Челзи, Грахам Потер, сака во следната клупска сезона на располагање да ги има и услугите на капитенот на лутиот градски ривал Тотенхем, Хари Кејн. Наследникот на Томас Тухел е убеден дека Челзи не е доволно квалитетен кога е во прашање напаѓачката линија и затоа побара од новите сопственици да испратат официјалната понуда за Кејн која нема да биде помала од 80 мил. фунти.