Постојат пет јазици на љубовта – кои од нив најдобро ги владее вашиот хороскопски знак!?

63

Брачниот советник доктор Гери Чепмен е автор на книгата „Петте јазици на љубовта“ издадена во 1992 година, коа оттогаш има спасено многу партнерски односи.

Како што тврди тој, секој од нас зборува на својот јазик на љубовта – со зборови на афирмација, со чин на служење, со примање подароци, квалитетно време и физички допир.

Партнерите треба да си даваат до знаење еден на друг што кому му е приоритет до односот за да сфатат дека не се сите исти. Освен што ќе сфатите на кој јазик зборувате кога ќе прочитате книга, во тоа може да ви помогне и хороскопскиот знак. Така, на пример, љубовниот јазик на Овенот е поддршката, односно афирмативните зборови, Лавот најдобро го владее јазикот на подароците, а Шкорпијата сигурно насетувата – љубовниот јазик на допирот.

Овен

Овните секогаш трчаат кон својата цел Така, љубовниот јазик на Овенот е поддршка, односно зборови за потврда. Тие секогаш трчаат кон својата цел и одат кон победата. Идеален партнер е оној кој секогаш навива за нив, без оглед колку е луда или комплицирана нивната идеја. Овните ценат покани за добра ноќ и пораки, писма, отворена љубов.

Бик

Биковите се малку поинакви, обожаваат физички допир, па омилена активност им е опуштање со филм заедно со партнер. Тие мора да се чувствуваат пријатно околу својата сакана личност, до степен до кој можат отворено да ја покажат својата мрзеливост и неуредност. Тие сакаат некој што е подготвен да се исчисти по нив по одмор и релаксација.

Близнаци

Близнаците зборуваат многу, и сакаат да се почитуваат нивните мислења. Тие немаат проблем да се расправаат, но ниту озборуваат. Ако партнерот е подготвен да разговара со нив за други луѓе, дури и со малку задевање, за нив е знак дека врската е вистинска. Тие зборуваат два јазика на љубовта – зборови за афирмација и квалитетно време.

Рак

Познато е дека Ракот е многу чувствителен знак, па затоа нивниот љубовен јазик е квалитетното време. Тие треба длабоко да се поврзат со својот партнер за работите да функционираат. Тие сакаат да поминат многу време покрај драга личност која ги придружува во сè.

Лав

Лавовите го обожаваат чувството на слава, па затоа можете да им бидете партнер само ако им дадете физички допир и им подарувате подароци. Тие се страствени, па мора да поминат многу време со својот партнер. Врските на далечина им пропаѓаат поради тоа. Тие мора да бидат во центарот на вниманието, па затоа не ги интересираат луѓе кои не можат да им го дадат.

Девица

Девиците зборуваат со чинот на услужливоста. Тие секогаш се тука за другите, подготвени на сè, па го очекуваат истото за возврат. Може да им покажете љубов со мали нешта, особено оние што вклучуваат чистење и домашни работи како што се миење садови, собирање облека од жица и слично.

Вага

Како врвни стилисти и гурмани, Вагите обожаваат да добиваат убави подароци. Тие не мора да бидат скапи или луксузни, само треба да ја рефлектираат нивната единствена личност и чувство за естетика.

Шкорпија

Шкорпиите имаат приоритет да поминат квалитетно време со саканата личност. Тие не пребирливи околу тоа што ќе се направи, важна им е само блискоста. Покрај тоа, тие го сакаат и ценат физичкиот допир.

Стрелец

Како авантуристички тип, Стрелецот сака да создава спомени, без разлика дали тоа ќе биде една вечера или лудо патување. Искуството му е важно! Неговиот идеален партнер е оној кој ќе ги испланира своите патувања со нив и ќе му даде авионски билети – тоа е најлесниот начин да ги освоите. Нивниот јазик на љубовта е квалитетно време.

Јарец

Амбициозен, страствен и во своите мисли секогаш над сите, на Јарците на прво место им е да им подаруваат подароци. Тие сакаат фини, луксузни работи и очекуваат партнерот да го има тоа на ум.

Водолија

Водолијата е бунтовник, па затоа сака другата страна да ги има истите вредности и да се бори за нив. Тие не сакаат да го потсетуваат својот партнер што да прави. Тие „паѓаат на колена“ ако друго лице учествува во хуманитарни акции, протести … Значи, тие сакаат активисти, односно зборуваат на јазикот на услугата.

Риби

Емотивните Риби сакаат некој да чекори низ огнот за нив. Сепак, тие секогаш ги ставаат другите на прво место. Потребен им е некој што ќе ги разбере нивните емоции. Афирмативните зборови и услужливоста се јазиците што тие ги зборуваат.