Постојано планирате, ама никако не се осмелувате:Првите нешта што му се случуваат на телото кога ќе се откажете од пиење кафе

648

Кофеинот, супстанца која се наоѓа во многу пијалоци и прехранбени производи, е составен дел од секојдневниот живот на повеќето луѓе низ светот.

Приближно 85 проценти од возрасните Американци редовно консумираат кофеин, честопати повеќе пати на ден, а кафето доминира како главен извор на овој стимуланс. Без разлика дали сакате одеднаш да престанете да пиете кафе или само да го намалите кофеинот, одлуката да престанете да пиете кофеин може да има голем број краткорочни и долгорочни ефекти врз вашето здравје.

Во зависност од тежината на вашата зависност од кофеин, може да почувствувате интензивни симптоми на повлекување бидејќи, да не заборавиме, кофеинот е психоактивна супстанција.

Најдобро е постепено да го намалувате внесот на кофеин, особено ако консумирате повеќе шолји дневно, бидејќи дури и оние кои пијат само една шолја кафе дневно може да доживеат симптоми на повлекување.

Иако некои од следните несакани ефекти може да бидат непријатни, важно е да се забележи дека повеќето негативни ефекти ќе траат само неколку дена.

Постојат многу причини поради кои можеби ќе сакате да размислите за намалување на кофеинот, вклучувајќи ги неговите ефекти врз нивото на енергија, спиењето, варењето и други аспекти од вашиот живот.

Главоболки – често несакани гости

Кофеинот има двојно дејство на главоболката. Не само што неговата консумација е поврзана со почести главоболки, туку и прекинувањето на внесот на кофеин може да предизвика и главоболки.

Оваа ситуација дополнително се комплицира поради фактот што кофеинот често се користи како средство за ослободување од главоболка.

Редовното консумирање кафе може да доведе до стеснување на крвните садови, што доведува до намалување на протокот на крв. Кога ќе престанете да пиете кафе, крвните садови се шират до нивната нормална големина, што може привремено да предизвика главоболка.

Ако се справувате со главоболки за повлекување, избегнувајте лекови против болки кои содржат кофеин.

Губење на тежината – неочекуван бонус

Без разлика дали редовно консумирате кафе, газирани пијалоци – вклучително диетални или други пијалоци со кофеин, како што се енергетските пијалоци, прекинувањето на потрошувачката на кофеин може да доведе до губење на тежината.

Редовното консумирање на кофеин може да влијае на сивата маса на мозокот
Додека обичното кафе содржи само околу две калории по шолја, адитиви како млеко, шеќер и сируп од кафе може да додадат сериозни калории. Ова може да доведе до постепено зголемување на телесната тежина со текот на времето.

Студијата од 2021 година објавена во списанието на Американското медицинско здружение ја поврза потрошувачката на диетална сода со зголемена желба за солена храна кај дебелите луѓе, што може да доведе до несакано зголемување на внесот на калории.

Сепак, прекинувањето на потрошувачката на кофеин може да помогне во спротивна насока и да придонесе за губење на тежината.

Варење – можен запек

Познато е дека кафето го стимулира дигестивниот систем, а прекинот на внесување кофеин во организмот може да доведе до мали гастроинтестинални неправилности како што е запек.

Кофеинот може да комуницира со микроорганизмите кои ги населуваат нашите црева, што го поддржува варењето. Значи, прекинувањето на потрошувачката на кофеин може да предизвика помалку проблеми во бањата.

За среќа, редовното консумирање вода и исхраната богата со влакна, вклучувајќи овошје, зеленчук, јаткасти плодови и цели зрна, може да помогне во одржувањето на нормалното варење.

Општа благосостојба – повеќе релаксација и подобар сон

Исклучувањето на кофеинот може да помогне да се намали нивото на стрес. Познато е дека кофеинот предизвикува стрес и анксиозност, а исфрлањето на кофеинот од вашата исхрана може да ви помогне да се чувствувате посмирено и помалку под стрес, пишува Eating Well.

Исто така, можете да очекувате подобрување на квалитетот на вашиот сон. Кофеинот има директно влијание врз нашиот циклус сон-будење и овие ефекти може да траат со часови.

Избегнувањето на кофеин целосно го намалува ризикот од нарушувања на спиењето и му помага на телото природно да препознае кога е време за одмор.

Зголемено чувство на поспаност и летаргија

Намалената енергија може да реагира и на запирање на консумирањето на кофеин, барем во првите неколку дена. Симптомите на откажување од кофеин може да вклучуваат намалена будност, чувство на поспаност и ментална магла.

Затоа, подготовката пред целосно прекинување може да биде корисна за намалување на шансите за овие непријатни несакани ефекти.

Постепеното намалување на внесот на кофеин може да му помогне на вашето тело да се прилагоди на помалку стимуланси.

Заби без дамки

Една од придобивките од откажувањето од кофеин е збогувањето со дамките што кафето и другите пијалоци со кофеин можат да ги остават на вашите заби. Американската стоматолошка асоцијација смета дека кафето и пијалоците со кофеин се едни од најштетните намирници за забите бидејќи можат да ја нагризат забната глеѓ.