Пол Макартни конечно откри кој навистина ги растури Битлси

224

Фановите на легендарните Битлси сакаат да ја обвинат Јоко Оно и Пол Макартни за распадот на нивниот омилен бенд.

Денес, повеќе од половина век откако квартетот Ливерпул престана да постои како група, еден од најчесто наречените, Пол Макартни, објасни што навистина се случи со Битлси во 1970 година.

Во интервју за Радио Би -Би -Си 4, славниот музичар му рече на новинарот Johnон Вилсон дека Џон Ленон е првиот што се збогувал од Битлси.

„Џон влезе во собата каде што беше и остатокот од бендот еден ден и рече„ ги напуштам Битлси “, по што додаде дека е многу возбуден и дека се чувствува како да се разведува“, рече Макартни. Тој понатаму рече дека тоа бил најтешкиот период од неговиот живот дотогаш.

Иако беше етикетиран како личност која ги распадна Битлси во текот на следната деценија, вистинската вистина е дека Макартни секогаш сакал бендот да продолжи да свири и да снима бидејќи, како што тврди денес:

„Бендот продолжи да прави добра музика. Албумите Abbey Road и Let It Be воопшто не беа лоши “.

Поранешниот басист, пејач и текстописец на Битлси, се разбира, е скромен кога вели дека овие албуми не се лоши, бидејќи и двата се сметаат за ремек -дела на популарната музика, а особено првиот од нив.

Макартни верува дека Ленон ги напуштил групите затоа што сакал да започне нов живот со неговата тогашна сопруга Јоко Оно и да се ослободи од ограничувањата што го спречувале во Битлси.

Причината за овој мит лежи во фактот дека тој првпат на печатот објави дека Битлси се распаднале на прес -конференција на 10 април 1970 година.

Сепак, групата престана да постои неколку месеци порано, но поради неколкуте преостанати договори обврските по совет на менаџерот Алан Клајн ги сокриа овие информации од јавноста.

„Бев повеќе уморен да се преправам дека с everything е во ред, затоа ја кажав вистината“, вели Макартни денес, кој неодамна беше во фокусот на документарната серија Макартни 3,2,1.