Ракометната репрезентација на Франција  покажа моќ во четвртфиналниот дуел со Германија на Светското првенство во Шведска и Полска, победувајќи ја убедливо со 35:28.

Најдобар кај стрелците беше Фабрегас со пет гола, додека Мае, Ремили, Ричардсон и Турнат погодија по четири пати. Кај Германија, капитенот Гола постигна шест гола, пред Кнор со пет, исто колку што даде и Мертенс, а Штајнерт заврши со четири.

Франција во полуфиналето на шампионатот повторно ќе има тешка задача, бидејќи ќе се соочи со домаќинот Шведска, која го елиминираше Египет со 26:22

Екберг беше најдобар стрелец на мечот со шест гола, пред Јохансон со четири реализации, а кај Египет, Када имаше пет гола.

Во второто полуфинале силите ќе ги одмерат Данска и Шпанија. Данците до место во полуфиналето дојдоа по  победата над Унгарија со 40:23, додека Шпанија во суперинтересен натпревар ја елиминираше Норвешка со 35:34