Погледнете како Кире Лазаров бомбардираше на 18 – години! (ВИДЕО)

691

Додека се води полемика како треба да изгледа и што да прави еден млад ракометар на теренот, реномираниот интернет портал „Балкан Хендбол“ објави видео од најдобриот македонски ракометар Кирил Лазаров, односно како тој бомбардираше со 18 – години.

Снимката е од квалификациите за групната фаза во ЕХФ Лигата на шампионите во сезоната 1998/1999 година, меч од шеснаестфиналето на најквалитетното клупско натпреварување. На овој натпревар Кире покажа каква ѕвезда се раѓа во Битола.

Во Битола гостуваше чешкиот шампион Ковопетрол, со подоцна познатито голман Јан Штохол. Кире (18) постигна 11 голови во победата на Пелистер со 30:27, во пеколната атмосфер во тогашната сала „Младост“