Српскиот кошаркарски стручњак, Александар Петровиќ, смета дека АБА лигата треба да ја разгледа опцијата за ограничување на бројот на странци во регионалните тимови. Со години се зборува за бројот на странски кошаркари во тимовите, а тоа конкретно се случува со двата најголеми српски клуба.

  • Еве еден предлог до АБА лигата. Треба да го ограничиме бројот на странци и да дозволиме играчите од регионот да не влегуваат во квотата на странци. Но, кога тимовите играат во Евролигата или Еврокупот, можат да играат со 12 странци ако сакаат и имаат финансиска покритие за тоа, е ставот е Петровиќ.

Инаку, во ова регионално друштво е и македонскиот шампион МЗТ Скопје.