Состојки
• 1 чаша сурови семки од тиквa
• 1 чаша свеж босилек
• ¼ чаша власец, грубо исечкан
• 1 чаша млад спанаќ
• 1 големо чешне лук
• 1 лажиче сол
• Свежо сомелен црн пипер
• ¾ шолја ладно цедено маслиново масло

Приготвување:
Во блендер иситнете ги семките од тиква, босилекот, власецот, спанаќот, лукчето. Додајде сол и црн пипер и продолжете да мешате додека да добиете компактна паста. Не го исклучувајте апаратот додека почнете полека да го сипувате маслото додека да се добие креместа структура.
Уживајте со омилениот облик на паста.