Кошаркарите на Пелистер сосема очекувано славеа на гостувањето во Скопје против Тимот на Работнички со 79:88 во рамки на 13. коло во Првата македонска лига.

Ова е втора победа сезонава на Пелистер над Работнички, а битолчани до неа дојдоа без повредените Стајиќ и Хаџифејзовиќ.