Пахор во ОН повика на ефективен мултилатерализам

28

Претседателот на Словенија, Борут Пахор, денеска на 76 -та сесија на Генералното собрание на ОН зборуваше за пандемијата „Ковид -19“, климатските промени, мирот и безбедноста и ги повика светските лидери за поефикасен мултилатерализам.

Пахор ја поздрави намерата на генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш да организира широка дебата за заедничката иднина и рече дека луѓето мора да се вклучат во значајна дискусија и дијалог, дури и со оние со кои не се согласуваат, пренесува СТА.

„Културата на дијалог опасно се влоши поради распространетата нетолеранција, навреди, па дури и исклучителен говор на омраза“, нагласи словенечкиот претседател.

Пахор изрази најдлабоко сочувство до сите оние што страдаа поради пандемијата „Ковида-19“, за која рече дека се покажала како барачка и предизвикувачка за општеството и која, според него, родила нови херои како медицински работници, негуватели, научници , но и наставници и млади генерации, кои се бореа со ограничен пристап до образование.

Тој спомена и дека Словенија и ветила половина милион евра на КОВАКС, што е една од најголемите пропорционални акции.

Што се однесува до климатските промени, тој рече дека неговата земја, како претседавач со ЕУ, е посветена на целта за создавање на климатски неутрална Европска унија до 2050 година.

Пахор додаде дека Словенија ќе стори сé што може за да придонесе за успехот на конференцијата COP26 во Глазгов, и дека акцијата за ублажување, прилагодување и финансирање на климатските промени е неопходна за да се исполнат целите на Парискиот договор.

Што се однесува до мирот и безбедноста, словенечкиот претседател рече дека зависноста од дигиталниот простор открива ранливост од безбедносни закани и сајбер напади, нагласувајќи го степенот на штета што таквите напади ја предизвикуваат на виталната инфраструктура, економијата и општеството.

Тој го заврши своето излагање со повик за соработка, подобрување на дијалогот и мирно решавање на споровите, и рече дека тоа е концепт на ефикасен мултилатерализам, за што Словенија страсно се залага.