Кошаркарот на Партизан, Кевин Пантер е на радарот на грчки Панатинаикос.

Така барем пренесува локалниот портал „Апекс спорт“, кој наведува дека арената „ОАКА“ е подготвена да му понуди на американскиот дефанзивец пет милиони евра за две сезони.

Очигледно е дека „зелените“ од Атина следната сезона ќе бидат неспоредливо посилни со Ергин Атаман на клупата, а се чини дека во обид да го постигнат тоа најголемите засилувања ќе ги бараат во Белград.

Лука Вилдоса и Факундо Кампацо беа поврзувани со Панатинаикос, но Аргентинецот веќе беше виден во Реал Мадрид, па фокусот се префрли на Пантер.

Портал наведува дека капитенот на црно-белите не е подготвен како Матијас Лесор да прифати помала понуда од Партизан, а заминувањето од српската престолнина е реално сценарио.

Пантер сезонава во Евролигата имаше просек од 16 поени, 2,1 скока, 2,5 асистенции и една украдена топка по натпревар.