Палестински обвинител го обвини Израел за намерно убиство на новинарката на Ал Џезира

74

Палестинскиот јавен обвинител по хаотичниот погреб на убиената новинарка на Ал Џезира, Ширин Абу Аклех, изјави дека прелиминарните резултати од истрагата покажуваат дека таа била намерно погодена од израелски војници.

Како што беше соопштено синоќа, најавено е продолжување на истрагата, пренесе АП.

Израелската армија претходно во петокот објави дека новинарката била убиена во размена на оган со палестински екстремисти и дека не можела да заклучи од каде дошол смртоносниот куршум.

Абу Аклех беше погребана во петокот попладне во нејзиниот роден Ерусалим, откако израелската интервентна полиција ги турна и претепа луѓето кои го носеа ковчегот со нејзините останки.

Тоа беше шокантен почеток на поворката која, по неколку години, се претвори во можеби најголемиот приказ на палестинскиот национализам во Ерусалим, наведува американската агенција.

Доцна синоќа израелската полиција соопшти дека интервенирала за време на погребот бидејќи насилниците против желбата на семејството го украле ковчегот во болницата.

Полицијата ги напаѓала и луѓето околу ковчегот и ги тепала со палки. Едно лице кое го носело ковчегот изгубило контрола и го фрлило на земја.

Во соопштението на полицијата се вели дека околу 300 демонстранти пристигнале во болницата Свети Јосиф во Ерусалим и ги спречиле членовите на семејството да го стават ковчегот во погребалното возило.