Пак земјотрес во Калифорнија

56
RIDGECREST, CALIFORNIA - JULY 06: An onlooker views newly ruptured ground after a 7.1 magnitude earthquake struck in the area on July 6, 2019 near Ridgecrest, California. The earthquake, which occurred July 5th, was the second large earthquake to hit the area in two days and the largest in Southern California in 20 years. (Photo by Mario Tama/Getty Images)

Земјотрес со интензитет од 4,9 степени според Рихтеровата скала денеска е регистриран во јужниот дел на американската сојузна држава Калофорнија.

Американската Агенција за геолошки истражувања (УСГС) соопшти дека епицентарот на земјотресот бил на околу осум километри североисточно од градот Риџкрест во пустината Мохаве.

Земјотресот бил почувствуван и во околината на Лос Анџелес.

Од 4 јули во истата област во Калифорнија регистрирани се два силни земјотреси со интензитет од 6,4 и од 7,1 степени според Рихтер, како и голем број последователни земјотреси.