Пад на инфлацијата во Турција поради бесплатниот гас

199

Годишната стапка на инфлација во Турција падна на најниско ниво од крајот на 2021 година, откако владата им даде бесплатен природен гас на потрошувачите во мај кога се одржаа претседателските избори на кои повторно победи Реџеп Таип Ердоган.

Потрошувачките цени се зголемија за 39,6 отсто на годишно ниво во мај, што е најбавно годишно темпо од декември 2021 година и намалување од 43,7 отсто во април. Турскиот статистички институт минатата недела објави дека ќе го користи методот на „нулта цена“ за мај при пресметувањето на индексот на потрошувачките цени (CPI), пренесува Ројтерс.

Владата пред претседателските избори вети дека ќе обезбеди бесплатен гас во мај и бесплатни 25 кубни метри гас месечно за следната година. Се проценува дека овој потег ќе ја чини владата околу 1,89 милијарди долари.       

Потрошувачките цени во мај се зголемени за 0,04 отсто во однос на претходниот месец. Податоците за дефлација го одразуваат падот на трошоците за станбени објекти од околу 14 отсто во периодот меѓу април и мај, што се случи кога Туркстат вклучи нулта цени на гасот во своите пресметки.

Според извештаите на медиумите, Турција минатиот месец го одложи плаќањето на сметката од 600 милиони долари за руски природен гас за една година. Руското и турското министерство за енергетика, како и гасните компании Гаспром и Ботас, не ги потврдија овие наводи.

Турскиот министер за енергетика Фатих Донмез изјави дека Анкара и Москва постигнале договор што и овозможува на Турција да ги одложи плаќањата за енергетски производи до одредена сума, но не наведе детали за договорот. Турција минатата година потроши околу 100 милијарди долари за увоз на енергија.