Осуден бомбаш во бегство уапсен во Лас Вегас

32
Американската полиција упаси осуден бомбаш, кој избега од затворот во Неваа каде што ја отслужува доживотната казна, поради смртоноста екплозија во 2007 година.

Полицијата на Лас Вегас соопшти дека претходната вечер добила информација дека на просторот на одморалиштето Лас Вегас Стрип се наоѓа лице кое одговара на опсиот на бомбашот Пофириј Дуарте-Ерере. Полицајците го привеле мажот и го потврдиле неговиот идентитет, пренесува АП.

Гувернерот Стив Сисолак претходно нареди истрага за бегството откако доцна во вторникто рече дека неговата канцеларија дознала дека бегалецот исчезнал од затворот со средно обезбедување во текот на викендот. Дури во вторниот утрото, во текот на преборјувањето во затворскиот центар во близина на Лас Вегас, е утврдено дека Дуарте-Ерера(42) исчезнал.

Дуарте-Ерера, од Никарагва, е осуден во 2010 година за убиство на продавач на штанд за хот дог со употреба на бомба која се активира со движење во шолја за кафе на врвот на автомобил паркиран во хотел-казиното Луксор.

Неговиот соучесник Омар Руеда-Денверс е во притвор. Овој 47-годишник од Гватемала отслужува доживотна казна во друг затвор во Невада поради убиство, обид за убиство, употреба на експлозив и други обвинувања.

Поротата на Окружниот суд на Клард ги поштеди двајцата мажи од смртна казна во убиството на Вилебалд Дорантес Антониј, кога обвинителите го идентификува како момчето на поранешна девојка на Руеда-Денверс.

Обвинителите рекола дека љубомората е мотив за нападот. Експлозијата во почетокот предизвика страв од терористички напад.