Основачот на „Чувари на заклетвата“ е осуден на 18 години за нападот на американскиот Конгрес

209

Лидерот на екстремно десничарската организација „Чувари на заклетвата“ Стјуарт Роудс е осуден на 18 години затвор за неговата улога во нападот на зградата на американскиот Конгрес на 6 јануари 2021 година.

Роудс беше осуден под обвинение за бунтовнички заговор и други злосторства.

Родос остана надвор од Капитол на 6 јануари, но се координираше со службениците за спроведување на законот кои упаднаа во зградата.

Ова е најдолгата казна некогаш изречена за бунт во Капитол. Обвинителите побараа 25 години.

Роудс минатата година беше осуден и за попречување на службените постапки и мешање во документи или постапки.

На сослушувањето, началникот на полицијата покажа малку каење, тврдејќи дека е политички затвореник и инсистираше на тоа дека Чуварите на заклетвата имале само намера да ги заштитат другите демонстранти.

Судијата Амит Мехта ги отфрли овие тврдења и изрази загриженост за насилната реторика на Родс, вклучително и заканата дека ќе ја обеси поранешната претседателка на Претставничкиот дом Ненси Пелоси.

„Јасно е господине Родс дека со децении сакавте демократијата на оваа земја да се претвори во насилство“, рече Мехта.

Родос започна кампања за поништување на изборните резултати два дена по гласањето во ноември 2020 година, додека гласачките ливчиња сè уште се пребројуваа.

„Нема да го поминеме ова без граѓанска војна… Подгответе го вашиот ум, тело, дух“, им рече тој тогаш на приврзаниците.

Тој и другите поддржувачи потоа потрошија илјадници долари на оружје и опрема и ги складираа во хотелска соба во Вирџинија непосредно пред 6 јануари 2021 година.

Адвокатите на одбраната тврдеа дека складиштето со оружје никогаш не било користено и дека полицијата имала чисто одбранбена мисија. Тие планираат да поднесат жалба на пресудата.

Заговор за бунт е малку користен закон од ерата на Граѓанската војна во САД и предвидува максимална казна од 20 години затвор.

Роудс е поранешен воен падобранец кој стана адвокат образован на престижниот американски универзитет Јеил. Тој ја основаше Oath Keepers во 2009 година.

Повеќе од илјада лица се обвинети за упадот во зградата на Конгресот од страна на приврзаниците на тогашниот претседател Доналд Трамп, во неуспешниот обид да го спречат потврдувањето на изборните резултати. Досега се осудени околу 80 лица, додека пет лица загинаа за време и како резултат на нападот на Конгресот.